Prof. Robert Gałązkowski szefem Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego LPR

Funkcję tę objął we wtorek, 13 lutego br. Do zadań grupy należy m.in. transport medyczny do Polski pacjentów spoza granic kraju oraz udział w krajowych i zagranicznych akcjach ratunkowych lub ratunkowo-ewakuacyjnych wobec osób znajdujących się w stanie zagrożenia lub mogących się w nim znaleźć.

Prof. Gałązkowski poinformował PAP, że mobilna grupa liczy ponad 20 osób, w tym najlepiej wyszkolonych lekarzy i ratowników medycznych. Ma na wyposażeniu m.in. szpital polowy oraz pojazdy do jego transportu i może być wysłana w dowolne miejsce w kraju i na świecie.

Prof. Robert Gałązkowski, prodziekan WNoZ WUM i jednocześnie kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM, od roku 2008 piastował stanowisko dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 12 lutego br. resort zdrowia poinformował, że po 16 latach sprawowania funkcji dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na jego prośbę, minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację prof. Gałązkowskiego z pełnienia tej funkcji. Szefowa Ministerstwa Zdrowia podziękowała prof. Robertowi Gałązkowskiemu za wyjątkowe zaangażowanie i wieloletnią służbę Polsce. Podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia nadal będzie korzystało z jego ogromnego doświadczenia.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong wyraził podziękowanie profesorowi Robertowi Gałązkowskiemu za wieloletnią pełną oddania pracę na rzecz polskich pacjentów oraz za zbudowanie nowoczesnej jednostki lotniczego ratownictwa medycznego w Polsce.