Spotkania z młodzieżą w Chicago

Spotkania odbyły się w ramach targów edukacyjnych Polonia Meetings, które zorganizowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Wzięło w nich udział 12 polskich uczelni, wśród nich był obecny także Warszawski Uniwersytet Medyczny. O tym, dlaczego warto studiować kierunki medyczne, farmaceutyczne i o zdrowiu właśnie u nas przekonywali nasi reprezentanci: prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju oraz dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. studenckich English Division Wydziału Lekarskiego.

Targi odbyły się w dniach 2-5 lutego w Chicago. Współorganizatorem był Konsulat Generalny RP w Chicago oraz partnerzy: Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Instytut Polski w Nowym Jorku, Copernicus Center, Fulbright Poland, Polonium Foundation.

Spotkania z młodzieżą na targach Polonia Meetings

Od wielu lat wzrasta zainteresowanie studiami na krajowych uczelniach wśród Polaków mieszkających za granicą. Targi polskich uczelni odwiedziło około 300 osób: młodzież i ich rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół, a także przedstawiciele organizacji polonijnych.

Stoisko WUM cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji, warunków studiowania, możliwości rozwoju naukowego i pozanaukowego, działalności społecznej wyczerpująco odpowiadali nasi reprezentanci.

– W Warszawie mamy doskonałe uczelnie wyższe, ale młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych nie wie, że może studiować właśnie u nas – podkreśla prof. Paweł Włodarski. I dodaje: – Europa kojarzy im się przede wszystkim z turystyką, niewielu z nich rozważa naukę na naszym kontynencie. Tymczasem studia w Polsce, zwłaszcza na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, to bardzo dobra alternatywa. Zapewniamy wysoką jakość nauczania pod okiem doświadczonej kadry akademickiej na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych.

Na brak dostatecznej informacji o tym, co oferują i jak konkurencyjne są polskie uczelnie, wskazuje również NAWA.

Dr Joanna Jancz, kierownik Zespołu Promocji Szkolnictwa Wyższego za Granicą NAWA podsumowuje: – Widoczne jest zainteresowanie ofertą programów NAWA i polskich uczelni przez Polonię zamieszkującą Chicago. Podkreślić należy, że system rekrutacji na polskie uczelnie, zasady udziału w rekrutacjach dla Polonii, aplikowanie o stypendia, czy też możliwości korzystania z wymian w ramach studiów, nie są wystarczająco dobrze znane pośród rodziców, nauczycieli i młodzieży polonijnej, co wymaga intensyfikacji naszych działań w tym kierunku.

Spotkanie z cyklu „Polish Science & International Mobility”

W trakcie targów odbyło się także spotkanie z cyklu „Polish Science & International Mobility”. Zgromadziło przedstawicieli Polonii naukowej, organizacji polonijnych, stypendystów na wymianach, amerykańskich naukowców m.in. z University of Illinois Chicago, Northeastern Illinois University oraz Illinois Institute of Technology. Rozmawiano o możliwościach wspierania mobilności akademickiej i promocji polskiej nauki oraz uczelni wyższych.